autor: Michał Torz

"Wszystko co ludzkie psuje się i jest niedoskonałe. Myślenie męczy. Wyobraźnia jest wrogiem precyzyjnego działania. Jestem wolny, ponieważ za mnie myśli inny mózg". Przemówienie Wielkiego Elektronika (Podróże Pana Kleksa) / Kontakt: michal.torz1986@gmail.com

Program 500+ czy 500-?

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że Polsce grozi katastrofa demograficzna. Spór toczy się jedynie o to, jak jej zapobiec. Program 500+ proponowany przez rząd, to tylko jeden z pomysłów. Czy aby najlepszy?

10 lutego 2016 roku, 11:34 1

Indeks wolności gospodarczej 2016. Jak wypadła Polska?

Ranking przygotowywany rokrocznie przez Heritage Foundation obejmuje takie aspekty gospodarki, jak prowadzenie biznesu, fiskalizm, korupcję, inwestycje czy handel. Polska wypadła w nim lepiej niż przed rokiem, lecz wciąż jest wiele do zrobienia.

4 lutego 2016 roku, 10:34

Kryzys demograficzny? Zalegalizujmy imigrantów ze Wschodu!

Taką receptę na problemy polskiej demografii i gospodarki zaproponował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Według organizacji dotyczyć to może około miliona osób, które obecnie przebywają w Polsce tymczasowo bądź nielegalnie.

2 lutego 2016 roku, 10:44 2

Finał akcji #RejestrujemyKamienice zorganizowanej przez TUMW

Zainteresowanie stanem starych czynszówek przerosło oczekiwania Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Internauci zaproponowali około 70 kamienic, które ich zdaniem powinny znaleźć się w rejestrze zabytków. W wyniku głosowania wybrano pięć z nich.

1 lutego 2016 roku, 13:36

TUMW zawiadamia prokuraturę w sprawie zabytkowej wozowni

Chodzi o budynek, który został rozebrany ponad pół roku temu. Główną przyczyną rozbiórki był zły stan techniczny po pożarze. Taka argumentacja nie przekonuje jednak członków Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, którzy zawiadomili prokuraturę.

18 stycznia 2016 roku, 11:30

Kontrowersje wokół nowelizacji Karty Polaka

Dzięki zmianom w ustawie posiadacze kart będą mogli łatwiej ubiegać się o prawo do stałego pobytu i obywatelstwo. Środowiska kresowe przekonują jednak, że to nie do końca słuszna koncepcja.

15 stycznia 2016 roku, 17:33 1

Nie tylko Willmann. Tysiące zabytków z Dolnego Śląska wciąż czeka na powrót

Nie trzeba szukać „Złotego Pociągu”, aby nasz region wzbogacił się o bezcenne dzieła sztuki i przedwojenne kolekcje. One od lat istnieją – głównie w warszawskich kościołach i muzeach. Wywieziono je zaraz po wojnie, a kolejne władze placówek od lat ani myślą o zwrocie licznych kolekcji.

13 stycznia 2016 roku, 15:25

Dobry rok dla rowerzystów?

Były batalie o więcej ścieżek rowerowych, parę kontrowersyjnych inwestycji, rozczarowujące dla niektórych wyniki WBO, a także hektolitry farby dzięki którym w centrum pojawiły się pasy dla rowerów. Czy jednak 2015 był dobrym rokiem dla wrocławskich rowerzystów? I czy budżet obywatelski w obecnym formacie dobrze rozwiązuje braki w infrastrukturze?

11 stycznia 2016 roku, 17:35

W "ksenofobicznej Polsce imigranci są już od lat

Według lewicowych mediów, Polacy to naród ksenofobów i faszystów, o czym mają świadczyć wypowiedzi sprzeciwiające się przyjmowaniu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. O tym, jak jest naprawdę, świadczą najlepiej setki tysięcy imigrantów, którzy w ostatnim ćwierćwieczu wybrali nasz kraj na miejsce do życia.

7 stycznia 2016 roku, 16:55

Obowiązek szkolny dla sześciolatków zniesiony

Tym samym powrócono do sytuacji sprzed reformy wprowadzonej przez koalicję PO – PSL. Dzieci będą zaczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym uczęszczaniu do „zerówki”. Tak jak dawniej, dzieci będą mogły być wysłane do szkoły wczesniej jeżeli tak zadecydują rodzice.

30 grudnia 2015 roku, 21:59

Ruszy budowa kolejnego odcinka WOW i obwodnicy Bolesławca

Oficjalnie poinformował o tym marszałek Cezary Przybylski i członek zarządu województwa Jerzy Michalak. Obwodnica Bolesławca pozwoli ominąć miasto kierowcom jadącym głównie od strony Lwówka Śląskiego i Złotoryi. Kolejny etap Wschodniej Obwodnicy Wrocławia to natomiast inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców wschodnich osiedli.

30 grudnia 2015 roku, 15:34 1

Profesor Paź wciąż wzbudza kontrowersje

Na początku mijającego roku relacjonowaliśmy spór, który toczył się wokół profesora Bogusława Pazia. Wszystko przez wpis na jego prywatnym koncie na fejsbuku, który wywołał prawdziwą burzę. Mimo, że od tamtych wydarzeń minęło wiele miesięcy, profesor wciąż wzbudza kontrowersje.

30 grudnia 2015 roku, 1:42

WBO 2016. Co się zmieni w budżecie obywatelskim?

Kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego będzie przeprowadzana według nowych zasad. Głosować będą mogli już szesnastoletni wrocławianie, pojawi się też rejonizacja projektów. Jednak miasto nadal chce finansować z WBO inwestycje w szkołach i przedszkolach, co budziło najwięcej kontrowersji.

29 grudnia 2015 roku, 13:03

Politpoprawni cenzorzy FB celują w prawicę

Administracja najpopularniejszego portalu społecznościowego coraz bardziej cenzuruje publikowane materiały. Najczęstszymi ofiarami anonimowych cenzorów są oczywiście media prawicowe. Tylko w Polsce zdarzyło się przynajmniej kilka takich przypadków.

24 grudnia 2015 roku, 9:38 3

Ostatni protest wyborczy. Czy odsunie PiS od władzy?

Zarówno dla zwolenników jak i przeciwników obecnego rządu wtorek 19 stycznia będzie sądnym dniem. I to dosłownie. Wtedy bowiem Sąd Najwyższy ogłosi wyrok, który może unieważnić minione wybory.

22 grudnia 2015 roku, 15:27 7

Walka z hardkorkiem trwa. Mieszkańcy Swojczyc, Strachocina i Wojnowa mają nowe pomysły na zmuszenie urzędników do działania

Było już robienie sobie zdjęć na tle stojących samochodów, wspólne przejazdy do centrum i słanie pism. Tymczasem sytuacja na peryferyjnych osiedlach jest coraz gorsza. Dodatkowym utrudnieniem stała się między innymi przebudowa mostu strachocińskiego i remont ulicy Miłoszyckiej. Mieszkańcy mają dość i myślą nad kolejnymi formami protestu.

15 grudnia 2015 roku, 14:47

Następna
Polecane