Strona główna
Podróże
Tutaj jesteś

Czym jest turystyka rowerowa?

18 stycznia 2023 turystyka rowerowa


Turystyka rowerowa w Polsce od paru lat cierpiała na stagnację. Na szczęście inwestycje w naszym kraju zaczęły rosnąć. Coraz więcej samorządów angażuje się w tworzenie przestrzeni dla turystyki rowerowej. Tworzone są atrakcje oraz komfortowe szlaki nie tylko dla ludzi preferujących rekreacyjną jazdę na rowerze, ale też tych, którzy mają spore doświadczenie w uprawianiu sportów rowerowych i poszukują tras zapewniających im niepowtarzalne doznania.

Turystyka rowerowa w Polsce

Na terenie Polski nie brakuje malowniczych terenów, po których poruszanie się rowerem będzie sprawiało niemałą przyjemność. Zwłaszcza że turystyka rowerowa jest znakomitą okazją do zwiedzenia naszego kraju, a także jej zachwycającej przyrody. Turyści mogą liczyć na wiele atrakcji kulturowych oraz historycznych. Warto dowiedzieć się, jakie miejsca w Polsce są warte do zwiedzenia na rowerze. Jest ich obecnie bez liku. Bardzo dużo ludzi zastanawia się, czym jest turystyka rowerowa. Okazuje się, że jest to sposób spędzania wolnego czasu zakładający podróżowanie jednośladem w celu czerpania przyjemności z jazdy, a nie w celu ścigania się bądź w wyniku tego typu potrzeby. Istotne jest to, że dokładny zakres znaczenia turystyki rowerowej może różnić się w zależności od kraju, gdyż w niektórych regionach przyjęte jest, iż taka turystyka zakłada podróż maksymalnie parudniową. W innych krajach dopuszcza się też podróże długodystansowe. Bez względu jednak na obszar, turystyka rowerowa uprawiana jest indywidualnie bądź w zorganizowanych klubach turystyki rowerowej. W pewnych przypadkach jej element może stanowić również turystyka kwalifikowana rowerowa.

Jazda rowerem

Warto wspomnieć o raporcie „The European Cycle Route Network EuroVelo”. Według jego treści Polska jest krajem, w którym turystyka rowerowa ma stosunkowo niski udział w ogólnej liczbie wyjazdów turystycznych (ok. 0,5 proc). Co więcej, wielkość szacowanego wewnętrznego rynku turystyki rowerowej wynosi blisko 25 milionów rowerowych podróży trwających w ciągu jednego dnia, a także 300 tysięcy podróży jednośladem wielodniowych, co stanowi liczbę kilkadziesiąt razy mniejszą niż w krajach europejskich o mniejszej powierzchni i mniejszej liczbie ludzi.

Turystyka rowerowa

Warto wiedzieć o tym, że pozytywnym zjawiskiem jest jednakże stały wzrost zainteresowania tym typem turystyki, który uwidacznia się między innymi w rosnącej sprzedaży rowerów, a także sprzętu do niego. Coraz więcej ludzi uczestniczy we wszelakich eventach rowerowych. Turystyka rowerowa w Polsce stale się rozwija, co można zaobserwować między innymi po wielu nowych ścieżkach rowerowych. Warto też przytoczyć badania ,,Polacy na rowerach”, które zostały opracowane przez CBOS. Okazuje się, że w ubiegłym roku na rowerze jeździło około 72 proc. Polaków, w tym zaledwie 20 proc. systematycznie. Prawie co trzecia badana osoba dorosła praktycznie w ogóle nie korzysta z takiego jednośladu. Według ekspertów w przyszłych latach więcej ludzi przerzuci się na rower. Ma to związek z droższym paliwem oraz zakazem produkcji aut spalinowych do 2035 roku zarządzonym przez Unię Europejską.

Kto powinien zainwestować w magazyn energii?

Redakcja wdolnymslasku.pl

"W Dolnym Śląsku" to serwis internetowy, który poświęcony jest tematom związanym z kuchnią, domem, podróżami, ogrodem i rodziną. Redakcja ta oferuje czytelnikom szeroki wachlarz praktycznych porad, inspirujących artykułów oraz informacji na temat gotowania, dekoracji wnętrz, podróży, projektowania ogrodów oraz budowania relacji rodzinnych. Zespół redakcyjny "W Dolnym Śląsku" to pasjonaci gotowania, specjaliści od projektowania wnętrz, podróżnicy, ogrodnicy oraz eksperci od rodziny, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w kreowaniu przytulnego i harmonijnego domu oraz spełnianiu marzeń o podróżach i pięknym ogrodzie. Celem redakcji "W Dolnym Śląsku" jest nie tylko dostarczanie praktycznych wskazówek i inspiracji, ale także inspirowanie do tworzenia wspólnych chwil i niezapomnianych wspomnień w gronie rodziny oraz odkrywania nowych smaków, miejsc i doświadczeń życiowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Biznes i kariera
turystyka rowerowa
pieniny szlaki

Szlaki Pieniny – czy warto?

29 listopada 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?