wdolnymslasku.pl

Blog tematyczny o rodzinie, ogrodzie i podróży.

Dom

Popularne małe zwierzątka domowe

Popularne małe zwierzątka domowe

Małe zwierzątka domowe są idealne, kiedy mieszka się na przykład w bloku i nie można sobie pozwolić na dużego czworonoga. Nie trzeba w takiej sytuacji całkowicie rezygnować z posiadania zwierzaka. Wystarczy tylko dobrać właściwego pupila. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe małe.

Małe zwierzę domowe

Okazuje się, że małe zwierzęta domowe zachwycają swoim urokiem i mimo swych skromnych rozmiarów, stają się bardzo istotnymi członkami wielu rodzin. Wybierając zwierzę dla pociechy, należy wziąć pod uwagę wymagania konkretnego gatunku, a ponadto długość życia. Warto wiedzieć, że wrażliwe dziecko może bardzo przeżyć wczesną śmierć np. chomika, gdyż żyją one zaledwie około dwóch lat. Ponadto pociecha może tęsknić za świnką morską, która też nie żyje długo. Co istotne, ekspresywny maluch może być zbyt absorbujący dla króliczka i o wiele lepiej sprawdzi się jako opiekun żółwia.

Królik

Do małego mieszkania idealnie nadaje się królik. Jest to miłe i puszyste zwierzę. Nierzadko rodzice decydują się kupić go pociechom jako pierwsze zwierzę. Liczą na to, że dziecko nauczy się poczucia odpowiedzialności oraz obowiązku. Ze względu na to, że królika nie trzeba wyprowadzać na spacer, jest z pewnością łatwiejszy w utrzymaniu oraz mniej wymagający niż kot bądź pies. Pomimo że króliki są bardzo miłe z wyglądu, to nie są zbyt towarzyskie. Przede wszystkim nie lubią przytulania oraz ściskania. Mogą się wtedy czuć osaczone i zacząć się bronić, czyli gryźć. Dlatego odradza się je małym pociechom. Co więcej, króliki lubią swobodę, źle będą się czuły trzymane przez cały czas w zamkniętej, ciasnej klatce. Dlatego zaleca się, żeby zwierzęta te wyjmować z klatki na parę godzin dziennie, najlepiej na 4-5 godzin. W tym czasie zwierzak może pozwiedzać i poznać otaczające je środowisko. Należy jednak w tym czasie uważać na to, żeby królik nie miał kontaktu z kablami, przewodami, a także innymi niebezpiecznymi elementami.

Chomik i świnka morska

Od lat popularny jest w Polsce chomik. Fanom futrzanych zwierząt proponuje się także kupno tego zwierzęcia. Chomik jest małych rozmiarów, a ponadto to mało wymagające zwierzę, za które należy zapłacić maksymalnie 20 złotych. Trzeba jeszcze do tego doliczyć koszt klatki oraz jej wyposażenia. Okazuje się, że te małe stworzenia nie są trudne w utrzymaniu i nie wymagają sporego nakładu finansowego. Co istotne, prowadzą aktywny tryb życia nocą, a w dzień są raczej spokojne i przeważnie śpią. Chomik żyje od dwóch do trzech lat. Zwierzę to również potrzebuje swobody i pobiegania na wolności. Chomikowi wystarczy zaledwie godzina dziennie bycia poza klatką. Popularnym małym zwierzęciem domowym jest również świnka morska. Potrzebuje ona więcej swobody niż chomik. W czasie aktywności świnki poza swoją klatką należy uważać na przewody elektryczne. Warto zaznaczyć, że z natury świnki są nieufne, strachliwe, a ponadto płochliwe. Z tego powodu wymagają czasu na oswojenie. Dodatkowo są również dużymi łakomczuchami, gdyż lubią jeść, a oprócz tego nie są wybredne i mają bardzo pojemne żołądki.

Udostępnij