Fotowoltaika to rozwiązanie dla gospodarstw domowych i nie tylko, które pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a przy okazji produkuje czystą energię elektryczną. Wyprodukowaną energię można przechowywać i wykorzystywać w wypadku braku prądu. Jak to działa? Kto powinien zainwestować w magazyn energii?
Czym jest magazyn energii?
Magazyny energii służą do przetrzymywania energii, a następnie jej oddawania. Stają się one coraz ważniejsze, ponieważ coraz więcej osób inwestuje w odnawialne źródła energii. Dostępne są różne urządzenia magazynujące energię, a także innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze wydajniejsze i bardziej zrównoważone magazynowanie prądu.
Popularność magazynów energii
W ostatnich czasach bardzo dużo mówi się o ociepleniu klimatu. Większość osób ma świadomość, że odnawialne źródła energii to przyszłość, której nie można uniknąć. Nikt też tego nie chce, bo każdy chce stworzyć dla swoich dzieci dobre warunki do życia. Z racji rosnącej ilości systemów solarnych i wiatrowych w Polsce, rośnie też zainteresowanie magazynami energii. Dzięki temu urządzeniu można wykorzystywać nadprodukcję prądu i korzystać z własnej, zrównoważonej energii słonecznej czy wiatrowej.
Jak funkcjonują magazyny energii?
Magazyn energii to nieskomplikowane urządzenie, a zasada przechowywania prądu jest prosta. Całość podobna jest do zasad działania baterii lub akumulatora. W ciągu dnia, gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną i nie jest ona potrzebna, ładuje się magazyn energii. Gdy moce produkcyjne systemu spadają, a zużycie energii elektrycznej przez telewizor, pralkę czy ogrzewanie wzrasta, magazyn oddaje energię, którą wcześniej został naładowany. Nowoczesne magazyny energii dzięki systemowi zarządzania samodzielnie rozpoznają, czy należy przechowywać wyprodukowaną energię słoneczną, czy też jest ona potrzebna w gospodarstwie domowym.
Kiedy warto zainwestować w magazynowanie energii?
Magazyn energii jest urządzeniem, które powinno się znaleźć w każdym gospodarstwie domowym posiadającym system fotowoltaiczny lub instalację wiatrową. Również w przypadku posiadaczy pompy ciepła jest to dobre rozwiązanie. Polska leży w klimacie umiarkowanym, a więc zużycie energii jest największe w zimie. Produkcja największa natomiast ma miejsce w okresie letnim. Aby zatem mieć zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa, że w mroźne dni nie zabraknie prądu, najlepiej zainwestować w magazyn energii.
Ile kosztują magazyny energii?
Jeszcze kilka lat temu magazyny energii były bardzo drogie. Obecnie z racji coraz większej popularności nowych urządzeń, jakie pojawiają się na rynku, magazyny energii można kupić w przystępnych cenach. Ostateczny koszt zależy od producenta i pojemności. Typowy magazyn energii w domu jednorodzinnym powinien mieć pojemność od 5 do 15 kWh. Ceny takiego urządzenia wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. Są to dość duże kwoty, ale warto pamiętać, że rząd wspiera gospodarstwa domowe chcące korzystać z czystej energii i można uzyskać dofinansowanie na zakup takiego urządzenia.
Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://litowe.pl/kategoria-produktu/magazyny-energii/