wdolnymslasku.pl

Blog tematyczny o rodzinie, ogrodzie i podróży.

Kuchnia

Co jeść po treningu, żeby schudnąć? Sprawdzone porady

Co jeść po treningu, żeby schudnąć? Sprawdzone porady

Celem wielu osób jest pozbycie się kilogramów. Dlatego warto dowiedzieć się, co jeść po treningu, żeby schudnąć.

Zdrowa dieta

Warto na samym początku dowiedzieć się, czym jest glikogen. Mowa tutaj o wielocukru, który stanowi materiał zapasowy człowieka, a ponadto spełnia funkcję paliwa potrzebnego do wykonywania ćwiczeń fizycznych. W ludzkim organizmie znajduje się przede wszystkim w mięśniach oraz wątrobie. Im więcej posiada się zapasów glikogenu przed treningiem, tym dłużej oraz bardziej efektywnie można trenować. Okazuje się, że glikogen powstaje z węglowodanów przyjętych z pożywienia. Po wykonaniu jednostki treningowej jego zawartość w mięśniach jest znacznie mniejsza, z tego powodu bardzo ważne jest jego uzupełnienie. Dlatego istotne jest spożycie węglowodanów w posiłku potreningowym. Jest tak, ponieważ glikogen jest wielocukrem, czyli właśnie węglowodanem.

Co jeść po treningu żeby schudnąć?

Co ciekawe, po intensywnym treningu mięśnie łatwiej oraz szybciej chłoną glukozę z krwiobiegu. Z tego powodu warto spożyć posiłek bogato węglowodanowy nawet do 30 minut po wysiłku fizycznym. Jeżeli planowany jest następny trening tego samego dnia, jest to bardzo istotna informacja. Jeżeli jednak kolejny trening przeprowadzi się dopiero następnego dnia bądź jeszcze później, to wtedy nie trzeba takiego założenia dietetycznego stosować. Warto nieco powiedzieć o białku. Okazuje się, że rola białka w posiłku potreningowym jest także bardzo istotna, zwłaszcza wtedy, kiedy celem jest budowa masy mięśniowej bądź wtedy, kiedy się człowiek odchudza. Jest tak, gdyż po wykonaniu treningu spożycie białka jest istotne, gdyż może przyczynić się do naprawy mikrouszkodzeń powstałych po wysiłku, a dodatkowo wspomaga anabolizm mięśniowy, czyli budowę mięśni. Dlatego na redukcji warto jeść białko. Zwiększona ilość biała w diecie skutecznie hamuje utratę masy mięśniowej.

Co jeść wieczorem żeby schudnąć?

Wieczorem człowiek nie potrzebuje tak wiele energii, jak do południa. Dlatego ludzie jedzą o tej porze lekko i niskokalorycznie. Najlepiej jeść nie więcej niż 300 kcal, na czym zyska figura oraz zdrowie. Co więcej, w kolacyjnym menu nie powinno zabraknąć pieczywa mieszanego, a ponadto pełnoziarnistego. Do tego nie można zapomnieć o nabiale oraz twarogach. Zalecany jest przede wszystkim kefir, a także jogurt naturalny. Można też postawić na maślankę. Dietetycy wskazują też na sycące chude gatunki mięsa, drób oraz wędlinę drobiową. Można też wybrać ryby morskie, na przykład tuńczyka bądź łososia. Warto również delektować się warzywami oraz owocami o mniejszej zawartości błonnika. Dobrym pomysłem będzie jedzenie sałaty, pomidorów, ogórków, melonów, cytrusów, a także gotowanych warzyw. Właściwie łącząc je, bardzo szybko można przygotować pożywną oraz apetyczną sałatkę. Tego typu wieloskładnikowe przekąski są smaczne oraz powinny wzbogacić dietę w pełnowartościowe białko pochodzące z nabiału, a także ryby, mięsa oraz jajka. Można też postawić na ryż. Cenny jest błonnik, witaminy, a dodatkowo minerały.

Udostępnij